Weekly Bulletin (Producer)
Ayçiçek Çerezlik: 47,39 TL     Dana: 98.955,53 TL     Dana Eti Kemikli: 350,00 TL     Defne Yaprağı (Sürgünlü): 9,50 TL     Erik: 50,83 TL     İnek Sütü: 15,01 TL     Kabak Çekirdeği: 109,43 TL     Kabuklu Fındık: 118,12 TL     Karpuz: 3,46 TL     Kiraz: 51,56 TL     Mısır Dane: 7,34 TL     Mısır Yaş: 8,14 TL     Patates: 16,11 TL     Patates 2.Nevi: 3,33 TL     Soğan Kavurmalık: 3,58 TL     Soğan Kuru: 14,58 TL     Süs Bitkisi: 153,77 TL     Taze Sarmısak: 25,00 TL     Yemlik Buğday: 7,70 TL    

Canlı Hayvan Borsası

Canlı Hayvan Borsası Web Adresi: https://www.sakaryahayvanborsasi.org.tr/

İlimiz coğrafi yapı ve iklim yapısı olarak tarım ve hayvancılığa uygun bir şehirdir. Tarıma elverişli toprakların bulunması ve bu topraklardan hayvancılık hammaddelerinin karşılanması hayvancılığı ön plana çıkarmaktadır. Bu duruma kurban döneminde geçiş yolları üzerinde bulunması da eklenince hayvan potansiyeli yüksek bir il karşımıza çıkmaktadır. Bu potansiyel ise ister istemez bir Pazar ihtiyaci doğurmaktadır. Sakarya Ticaret Borsası bu ihtiyacin farkına varmış ve 2007 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Valiliği ile 3lü protokol imzalayarak Sakarya Ticaret Borsası hayvan park ve Pazar Yeri için ilk adımlar atılmıştır. 2009 yılı ocak ayında proje çalışmalarına başlanarak %50'i tamamlanan hayvan park ve Pazar yerimiz başta Sakarya olmak üzere Kocaeli, Düzce, Bolu, Bilecik, Zonguldak, Bursa gibi çevre illerden gelen alıcı ve satıcılara hizmet vermeye başlamıştır.

Sakarya Ticaret Borsası Canlı Hayvan Borsası Tarım Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu yönetmelikler ve yayınlamış olduğu genelgeler doğrultusunda yapılmıştır. Pazarımızda 44 adet kapalı büyükbaş hayvan padoğu, 21 adet küçükbaş hayvan padoğu bulunmaktadır. Bu yapısıyla pazarımız 1200 büyükbaş ve 600 küçükbaş hayvanı barındırma kapasitesiyle hizmet vermektedir. 20 adet aracın aynı adnda indirme ve bindirme yapmasına olanak sağlayan geniş rampası sayesinde alıcı ve satıcılar sıkıntı yaşamamaktadırlar. Pazarımız içerisinde yönetmeliğe uygun olarak yapılan bir adet karantina ahırı, gübre çukuru bulunmaktadır. Misafirlerimizin günlük yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabileceği sosyal tesis bulunmaktadır.

Hayvan sayısı bakımından yoğun olan pazarımızda araçların düzenli bir şekilde park edebileceği 350 araçlık otopark bulunmaktadır. Tesis içerisinde 1400 metrekarelik müzayede salonu kurulmuştur. Pazarımız güvenlik konusunda oldukça korunaklı olup, pazarımızda 3 güvenlik görevlisi çalışmakta ve 24 saat vardiyalı olarak pazarda görev yapmaktadır. Ayrıca müzayede binası haricinde 19 adet dış güvenlik kamerası ile pazarın içi ve dışı 24 saat kayıt altına alınmaktadır.

Çalışma Şekli

Hayvan pazarı Pazar günü kurulmaktadır. Pazarımızın kapıları sabah saat 05:00’da açılır. Pazara gelen tüm hayvanlar içeri alınmadan önce gerekli evraklarla getirilmesi ve Türkvet veteriner bilgi sistemi üzerinden nakilinin yapılıp yapılmaması yönünden incelenir. Tüm satış işlemleri alıcı ve satıcılara kolaylık sağlaması açısından idare amirlik tarafından ve görevli Tarım ilçe personeli tarafından pazarın olduğu gün, pazar içerisinde yapılmaktadır. Gerekli şartları sağlayan hayvanları taşıyan araçlar dezenfeksiyon tünelinden geçirilerek içeri alınır. İçeri alınan araçlar indirme rampalarına sevk edilir ve araçlardan indirilirken görevli personel tarafından evraklarının doğruluğu kontrol edilir. Sorumlu veteriner hekim tarafından dis baki muayeneleri yapılmaktadır. Hastalıktan şüpheli hayvan tespiti halinde hayvan derhal karantina ahırına alınarak gerekli birimlere haber verilir. Bu kontrollerden sonra hayvanlar satışa sunulmak üzere büyükbaş ve küçükbaş padoklara konulur.

Gebe hayvanların kesilmemesi, hayvanların gebelik aylarının tespit edilmesi açısından talep edilmesi halinde dişi hayvanlara ultrason ile gebelik muayenesi yapılmaktadır.

Pazarın dağılmasını takiben temizlik işlemlerine başlanır. Kaba gübre toplanarak gübre çukuruna atılır. Kaba gübre temizliği bittikten sonra pazar zemini basınçlı su ile yıkanır. Temizlik işlemleri bittikten sonra dezenfeksiyon yapılarak pazar mikroplardan arındırılarak hijyenik bir ortam oluşturulur.

Sakarya Commodity Exchange